Muzyka dawna w teatrze

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
5 grudnia 2019

„Filharmonia bez Filharmonii” znowu w Głogowie. Tym razem spotkanie z muzyka klasyczną poświęcone będzie postaci francuskiego skrzypka, kompozytora i baletmistrza – Jean Marie Leclaira. W teatrze im. Andreasa Gryphiusa, z programem zatytułowanym „Leclair, czyli Vivaldi z Paryża” wystąpi zespół Green Kore któremu towarzyszyć będzie duńska skrzypaczka Jesenka Balic Zunic oraz klawesynistka Joanna Boślak-Górniok. Koncert odbędzie się 8 grudnia i rozpocznie się o godzinie 17.00.

Celem cyklu „Filharmonia bez Filharmonii” jest stworzenie albo raczej odtworzenie tradycji regularnej obecności muzyki klasycznej w miejscowościach, które nie mają swoich własnych instytucji kultury muzycznej. W dużych miastach to właśnie filharmonie zapewniają słuchaczom dostęp do dzieł największych twórców muzyki klasycznej. W mniejszych miastach to zadanie spada na barki zajmujących się i tak już wszystkim lokalnych ośrodków kultury. To one zresztą są głównymi partnerami „Filharmonii bez Filharmonii”.

W odróżnieniu od „prawdziwych” filharmonii w ramach projektu dominować będzie muzyka XVII i XVIII wieku i dzieła, które należą do jej kanonu. To część koncepcji, która zakłada, że uczestnicząc w koncertach, słuchacze będą mieli szansę uzyskać możliwie szeroką perspektywę muzyki przeszłości.

Inicjatorem projektu jest Fundacji Muzyki Dawnej „Canor”, znana m.in. z organizacji festiwalu „Muzyka w Raju” w lubuskim Paradyżu. Strona artystyczna powierzona została artystom związanym z orkiestrą Kore oraz młodym polskim muzykom, którzy zdobywają profesjonalne szlify w zespole Green Kore. Od strony muzycznej całością kieruje klawesynistka Joanna Boślak-Górniok.

W Głogowie muzyka dawna ma swoich wiernych słuchaczy. Koncerty organizowane do tej pory w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Można się więc spodziewać, że także koncert, który odbędzie się w Teatrze Miejskim im. Andreasa Gryphiusa, przyciągnie liczną publiczność. Zwłaszcza, że wykonawcy, czyli kameralna orkiestra Green Kore oraz Jesenka Balic Zunic oraz Joanna Boślak-Górniok gwarantują doznania artystyczne na najwyższym poziomie.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-12-05
Data publikacji:2019-12-05
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Maciej Iżycki
Liczba odwiedzin:1037