Narodowe Święto Niepodległości!

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
11 listopada 2021

Święto Niepodległości 11 listopada, ustanowiono w 1937 r. na pamiątkę odzyskania niepodległości. Po II wojnie światowej, w okresie rządów komunistycznych w Polsce zostało wykreślone z kalendarza świąt państwowych. Obchody były zakazane, a za organizację i udział w nich groziły surowe kary ze strony władz. Jednak pamięć o rocznicy odzyskania niepodległości przetrwała w społecznej świadomości i była pielęgnowana m.in. przez członków organizacji opozycji demokratycznej.

W muzealnych zbiorach posiadamy m.in. pismo związkowe „Solidarność Zagłębia Miedziowego” z 11 listopada 1981 r. Był to okres tzw. karnawału Solidarności, kiedy obchody Święta Niepodległości zgromadziły olbrzymią liczbę uczestników w całym kraju.

W Głogowie uroczystości odbyły się w kościele pw. Bożego Ciała. Mszy św. w intencji „Aby Polska była Polską” przewodniczył ks. Zbigniew Kutzan. Na zdjęciu, które prezentujemy dzięki życzliwości p. Adama Orzecha, widzimy delegację głogowskiej „Solidarności”. Od prawej: Jerzy Jurkiewicz, NN, Józef Sławiński, Stanisław Orzech.

Oficjalne przywrócenie 11 listopada jako Narodowego Święta Niepodległości do kalendarza świąt państwowych nastąpiło 15 lutego 1989 r.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-11-11
Data publikacji:2021-11-11
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Maciej Iżycki
Liczba odwiedzin:93