Zapraszamy do MAH na Europejską Noc Muzeów

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
13 maja 2022

W najbliższą sobotę zapraszamy do wspólnego świętowania. Europejska Noc Muzeów w MAH rozpocznie się o godzinie 16.00 i potrwa do 1.00 w nocy. Przygotowaliśmy wiele atrakcji.

Z powodu pandemii Europejska Noc Muzeów na dwa lata przeniosła się do internetu. Tym bardziej nam miło zaprosić głogowian i nie tylko głogowian w gościnne mury Muzeum Archeologiczno-Historycznego.

Zachęcamy do zwiedzania muzealnych ekspozycji. Po trzech z nich – „W krainie czerwonego złota. Archeologia na placu budowy Huty Miedzi Głogów”, „»Głogów« na fali. Historia pewnego drobnicowca” oraz „Splendor śląskiej sztuki sakralnej XIV-XVI wieku”, oprowadzą ich kuratorzy i przewodnicy. Żeby jednak skorzystać z takiej oferty, trzeba wcześniej zapisać się telefonicznie, dzwoniąc do Działu Organizacji Wystaw i Edukacji pod numer 76 834 10 81 w. 43.

Po wystawie poświęconej średniowiecznej sztuce sakralnej na Śląsku przewodnik oprowadzał będzie od godziny 19.00 do 20.00. Ze względu na bezpieczeństwo prezentowanych na niej zbiorów, grupa zwiedzających ograniczona została do piętnastu osób. Wystawę „W krainie czerwonego złota. Archeologia na placu budowy Huty Miedzi Głogów” wraz kuratorem oglądać będzie można od godziny 20.00 do 21.00. Natomiast po wystawie „»Głogów« na fali. Historia pewnego drobnicowca” jej kurator oprowadzi o godzinie 21.00. W przypadku dwóch ostatnich ekspozycji grupy mogą liczyć trzydzieści osób.

Szczególną wystawą, na którą zapraszamy, a która przygotowana została specjalnie na tegoroczną  Noc Muzeów, jest ekspozycja zatytułowana „Mezoameryka w Głogowie”. Zaprezentowane zostaną na niej obiekty z kolekcji, która znaleziona została w Głogowie podczas wyburzania jednej ze zniszczonych podczas wojny kamienic przy ul. Daszyńskiego. Egzotyczne zabytki najpierw trafiły do zielonogórskiego muzeum, a później przekazane zostały do Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy. Do tej pory nie były pokazywane w Głogowie.

Wystawy, choć niezwykle ciekawe, to jednak nie jedyne atrakcje, jakie przygotowaliśmy dla uczestników Europejskiej Nocy Muzeów. Na zamkowym dziedzińcu będzie można między innymi zobaczyć, jak dawniej bito monety, nauczyć się średniowiecznego tańca czy też udzielania pierwszej pomocy. Dla najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty: „Dawne gry planszowe”, „Gliniane zwierzątka” oraz „Zakładka do książki”. Na warsztaty, już nie tylko dzieci, ale całe rodziny, zapraszamy także do fosy. Tam będzie można dowiedzieć się dużo na temat pszczół i pszczelarstwa, a także własnoręcznie wykonać świecę z pszczelego wosku.

O godzinie 22.00 w zamkowej fosie zainaugurowana zostanie kolejna edycja muzycznego cyklu „Bardowie Pod Wieżą”. Tym razem do „krainy łagodności” poprowadzi słuchaczy głogowski zespół Nieobecni i jego przyjaciele.

W godzinach od 16.00 do 20.00 zapraszamy również do odwiedzania stoisk zaprzyjaźnionych stowarzyszeń: Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum i Historii Miasta Głogowa oraz Głogowskiej Edukacji Kresowej. Tegoroczna Europejska Noc Muzeów zakończy się o godzinie 1.00 w nocy. Zapraszamy.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2022-05-13
Data publikacji:2022-05-13
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Maciej Iżycki
Liczba odwiedzin:363