Publikacja pracownika MAH

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
9 czerwca 2022

Polecamy Państwa uwadze artykuł naukowy pracownika MAH – Karola Seidla pt. „Wykaz zawartości jednostki archiwalnej Die Bibliothek des Cistercienserklosters zu Priment (Biblioteka klasztoru cystersów w Przemęcie)". Jest on dostępny online: tutaj.

Jednostka archiwalna, będąca przedmiotem opracowania znajduje się w zasobie Archiwum Państwowego w Poznaniu. Została utworzona przez Rejencję w Poznaniu – urząd pruskiej administracji państwowej zaangażowany w likwidację opactwa cystersów w Przemęcie w 1836 r. Dokumentacja zawiera korespondencję rejencji z innymi organami administracji państwowej oraz instytucjami Kościoła katolickiego w Poznaniu w sprawie biblioteki cystersów przemęckich tuż przed i po kasacie.

Artykuł ukazał się na łamach prestiżowego czasopisma „Nasza Przeszłość”, półrocznika poświęconego dziejom Kościoła i kultury katolickiej w Polsce, wydawanego od 1946 r.

Publikacja jest pokłosiem badań prowadzonych przez Autora w ramach projektu badawczego „Dziedzictwo kulturowe po klasztorach skasowanych na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej oraz na Śląsku w XVIII i XIX wieku: losy, znaczenie, inwentaryzacja”.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2022-06-09
Data publikacji:2022-06-09
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Maciej Iżycki
Liczba odwiedzin:93