Głogów oczami Jana Cybisa część pierwsza

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
16 września 2022

Zabieramy Państwa w niezwykłą podróż po naszym mieście, śladami Jana Cybisa, znakomitego polskiego malarza, rysownika i pedagoga. Jego prace można oglądać na wystawie „Cybisowie. Rodzinne historie sztuki”, na którą serdecznie zapraszamy. 

Jan Cybis „przez chwilę” był głogowianinem i właśnie w tym mieście obudziło się w nim głębokie pragnienie oraz determinacja, by zostać artystą. Spędził w Głogowie osiem lat swojego życia (1908-1916), ucząc się w Królewskim Gimnazjum Katolickim.

Jak wyglądał Głogów, kiedy z maleńkiej miejscowości Fröbel (Wróblin) pod Opolem przyjechał do niego pobierać nauki, świetnie przygotowany przez wróblińskiego proboszcza Hugo Hankego, młodziutki Johanness Cibis?

Część pierwsza

Miasto, które od 1630 roku było twierdzą i które przez dziesięciolecia, powoli dusząc się w swoich murach, bezskutecznie walczyło o możliwość rozwoju, nareszcie, od 30 kwietnia 1902 roku, mogło odetchnąć. Przedstawicielowi magistratu – nadburmistrzowi Friedrichowi Soetbeerowi – udało się, po zadeklarowaniu wpłaty wysokiej kwoty odszkodowania, podpisać z władzami wojskowymi umowę o zniesieniu fortyfikacji. Przystąpiono do burzenia bram i umocnień, likwidacji wałów, zasypywania fos. Wstępne plany z 1903 roku, wg których rozpoczęto między innymi wytyczenie Hohenzollernstrasse, przygotował miejski radca budowlany Uhlig. Później (1905) o nowy projekt urbanistyczny rozbudowy miasta władze zwróciły się do sławnego wówczas berlińskiego radcy budowlanego dr. Josepha Stübbena. Zaproponowany przez niego plan, zawierający główne wytyczne rozwoju, został zmodyfikowany przez znającego doskonale głogowskie realia miejskiego radcę budowlanego Wilhelma Wagnera. Uregulowano miejską komunikację przez wytyczenie zarówno nowych dróg, jak i miejsc spacerowych, wyznaczono tereny pod nową zabudowę na zachód i południe od Starego Miasta. Wiele obszarów po dawnej twierdzy zamieniono w wypoczynkowe tereny zielone, mądrze wykorzystując pozostałości fortyfikacji, np. suchą fosę między Poststrasse i Jesuitenstrasse (obecnie ulice: Staromiejska i Rzeźnicza), zachowując istniejące w niej rosarium. Postanowiono również zostawić fragmenty dawnych murów miejskich, przydając tym samym miastu malowniczości.

 

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Rosarium w fosie między Poststrasse i Jesuitenstrasse (ul. Staromiejska i ul. Rzeźnicza), zbiory MAH w Głogowie

  Rosarium w fosie między Poststrasse i Jesuitenstrasse (ul. Staromiejska i ul. Rzeźnicza), zbiory MAH w Głogowie

 • Powiększ zdjęcie Wzgórze Uhliga (uhligsberg), z prawej szpital miejski (PWSZ), zbiory MAH w Głogowie

  Wzgórze Uhliga (uhligsberg), z prawej szpital miejski (PWSZ), zbiory MAH w Głogowie

 • Powiększ zdjęcie Wzgórze Uhliga (Uhligsberg), zbiory MAH w Głogowie

  Wzgórze Uhliga (Uhligsberg), zbiory MAH w Głogowie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2022-09-16
Data publikacji:2022-09-16
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Maciej Iżycki
Liczba odwiedzin:114