Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie

Muzyka dawna wraca do Głogowa

W czerwcu rozpocznie się druga edycja cyklu „Nasz Telemann”. W wielu miejscowościach województw – lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego odbędzie się ponad trzydzieści koncertów poświęconych polskim wątkom w muzyce baroku i renesansu. Muzycy wystąpią także w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Głogowie.

„Nasz Telemann” to odbywający się od roku 2017 projekt poświęcony polskim inspiracjom w muzyce artystycznej XVII i XVIII wieku prezentowanym w szerokiej perspektywie estetycznej i stylistycznej ówczesnej kultury europejskiej. Symbolicznym patronem i jednym z głównych bohaterów cyklu koncertów i małych festiwali odbywających się na terenie województw: lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego jest Jerzy Filip Telemann, kompozytor zafascynowany kulturą muzyczną Polski i Europy Środkowej, dokumentujący ją w swoich kompozycjach i popularyzujący ją poprzez włączanie idiomu polskiego do utworów utrzymanych w najpopularniejszych wówczas stylach muzycznych: włoskim i francuskim.

Projekt odbywa się m.in. w regionach i miejscowościach, które Telemann odwiedzał w czasie kilkuletniego pobytu w Żarach, a jego partnerami są samorządy i lokalne instytucje kultury. Mecenasem cyklu jest Narodowe Centrum Kultury, a jego Partnerem Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. W większości miejsc koncertowych odbędą się przynajmniej dwa koncerty. W niektórych cykl zatrzyma się na kilka dni, przyjmując formę małych festiwali.

Wykonawcy to czołowi muzycy polscy i europejscy specjalizujący się w wykonawstwie muzyki barokowej, a także muzyki ludowej. W roli solistów wystąpią między innymi gambiści – Włoch Teodoro Bau i Francuz Robin Pharo, fińska skrzypaczka Aira Maria Lehtipuu, szwajcarska flecistka Corina Marti oraz Polacy – lutnista Michał Gondko i specjalizujący się w grze na koźle wielkopolskim Adam Kaiser. Towarzyszyć im będzie międzynarodowa orkiestra barokowa Kore.

Festiwal „Nasz Telemann” rozpocznie się 5 czerwca. W Głogowie artyści zagoszczą 9 i 10 czerwca. W tych dniach będą odbywały się po dwa koncerty. W sobotę, 9 czerwca, w głogowskiej kolegiaci wystąpią soliści – Corina Marti, grająca na fletach prostych oraz grający na ciola da gamba Teodoro Baù. Towarzyszył im będzie zespół Kore. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00.

Tego samego wieczoru, o godzinie 21.30, już w murach Muzeum Archeologiczno – Historycznego, ponownie wystąpi Teodoro Baù w programie zatytułowanym „Gambowe historie dwóch przyjaciół”

W niedzielę, 10 czerwca, w głogowskiej kolegiacie ponownie wystąpi Corina Marti i zespół Kore. Ten występ rozpocznie się o godzinie 18.00. O godzinie 20.30, w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Głogowie wystąpi lutnista Michał Gondko w programie zatytułowanym „Skarbiec harmonii. Europejska muzyka lutniowa z przełomu XVI i XVII wieku”.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2018-05-29 08:39przez:
Opublikowano:2018-05-29 00:00przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:2708

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.