Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie

Opowieść o Stanisławie Vincenzie w MAH

„Dialog o losie i duszy” – taki tytuł nosi najnowsza wystawa prezentowana w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Głogowie. Jej bohaterem jest Stanisław Vincenz – etnograf, eseista, filozof, znawca kultury Huculszczyzny oraz sztuki i myśli starożytnej Grecji. Organizatorem wystawy są – Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego i odział IPN we Wrocławiu.

Stanisław Vincenz jest autorem wielu dzieł, z których najważniejszy jest epicki cykl Na wysokiej połoninie. Studiował w Wiedniu, brał udział w I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej. W dwudziestoleciu był aktywnym twórcą kultury i działaczem publicznym. W 1939 roku kilka miesięcy spędził w więzieniu NKWD, wiosną 1940 przedostał się nielegalnie na Węgry, skąd w 1945 wyjechał do Francji. Związany z paryską „Kulturą” niemal od początku jej istnienia. Ostatnie lata życia spędził w Lozannie.

Autorem prezentowanej w MAH wystawy jest Jan A. Choroszy, pracownik Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, autor monografii „Huculszczyzna w literaturze polskiej” i studiów poświęconych Vincenzowi. Jan Choroszy jest także pomysłodawcą stworzenia portalu www.vincenz.pl.

Wystawa prezentuje najważniejsze etapy biografii Vinceza oraz główne wątki jego twórczości. Jej narracja łączy fakty, fotografie, wspomnienia, opinie oraz fragmenty tekstów. Przy opracowaniu ekspozycji wykorzystano dokumenty i materiały ikonograficzne z archiwów rodzinnych Vincenzów i Marbachów, spuścizny Lidia Ciprianiego oraz zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Polskiego w Rapperswilu, Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura w Le Mesnil-le-Roi i Biblioteki Polskiej w Londynie.

Wystawę „Dialog o losie i duszy” będzie można oglądać w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Głogowie do 15 lipca.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2018-06-06 10:10przez:
Opublikowano:2018-06-06 00:00przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:2641

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.