Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie

Niezwykła wystawa w MAH

„Archeologia niebiańska. Wyniki prac archeologicznych na wieży kościoła katedralnego w Gorzowie Wielkopolskim” – taki tytuł nosi najnowsza wystawa prezentowana w Muzeum Archeologiczno – Historycznym. Ekspozycję tworzą zabytki odnalezione podczas odbudowy wieży gorzowskiej katedry.

W lipcu 2017 roku spłonęła wieża gorzowskiej katedry. Odbudowa zabytku była okazją do przeprowadzenia badań archeologicznych odpadów wydobytych z pogorzeliska. Podczas tych badań odkryto wiele różnorodnych obiektów z okresu od XIV do XXI wieku. Wśród nich są artykuły codziennego użytku, gazety i telegramy, ceramika oraz monety. Jak podkreślają twórcy wystawy, przedmioty zgromadzone w nietypowym miejscu, jakim jest wieża kościoła, kreują swoisty profil osadniczy, ukazując różne sfery życia codziennego na przestrzeni sześciu wieków.  

Najciekawsze z odnalezionych artefaktów prezentowane są na wystawie. Na ekspozycję składa się także odlany w 1498 roku dzwon Ave Maria, który niedostępny był dla oczu przez pięć wieków. W 1708 roku w dzwon uderzył piorun, uszkadzając go. Dzwonu nie oszczędził także pożar w 2017 roku. Wystawę zabytków odnalezionych podczas odbudowy wieży uzupełniają fotografie dokumentujące pożar.

Ekspozycję prezentującą wyniki prac archeologicznych na wieży kościoła katedralnego w Gorzowie Wielkopolskim” przygotowało Muzeum Ziemi Lubuskiej im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim. Swoją premierę wystawa miała w pierwszą rocznicę pożaru. Prezentowana była jednak nie tylko w Gorzowie. Zabytki odnalezione w pogorzelisku zaprezentowano także w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy. Stamtąd ekspozycja przyjechała do Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie.

W wernisażu wystawy, oprócz jej twórców, wzięło udział wielu znamienitych gości. Wśród nich był między innymi ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej ks. biskup Tadeusz Lityński, gospodarz gorzowskiej katedry - ks. Zbigniew Kobus,  prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz. Po ekspozycji, pierwszych zwiedzających, oprowadził Stanisław Sinkowski, jeden z autorów wystawy.

„Archeologię niebiańską” będzie można zwiedzać w głogowskim muzeum przez cały luty. Wstęp na wystawę jest darmowy.

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2019-01-29 10:30przez:
Opublikowano:2019-01-29 00:00przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:3496

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.