Europejskie Dni Dziedzictwa w Głogowie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
30 sierpnia 2019

„Polski splot” – pod takim hasłem będą odbywały się tegoroczne przedsięwzięcia związane z 27. edycją Europejskich Dni Dziedzictwa. W obchody święta zabytków kolejny już raz włącza się także Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Zapraszamy do MAH w dwa wrześniowe weekendy – 7 i 8 września oraz 14 i 15 września.

W oba wrześniowe weekendy, czyli 7, 8, 14, 15 września głogowskie muzeum zaprasza w godzinach od 10.00 do 17.00 do zwiedzania licznych wystaw. Wyjątkowe wydarzenie odbędzie się natomiast w sobotę 14 września. W związku z tym, że w 2019 roku mija czterdzieści lat od odsłonięcia Pomnika Dzieci Głogowskich, który był pierwszym pomnikiem, jaki postawiono w powojennym Głogowie.

Właśnie w sobotę 14 września, o godzinie 14.00 odbędzie się otwarcie wystawy zatytułowanej „40 lat minęło… Historia Pomnika Dzieci Głogowskich”. Wernisaż połączony będzie z wykładem zatytułowanym „Pomnik Dzieci Głogowskich – symbol powojennego Głogowa”, który wygłosi autorka wystawy – Renata Matysiak z działu historycznego MAH.

Tego samego dnia, także w Muzeum Archeologiczno – Historycznym odbędzie się promocja najnowszej publikacji Towarzystwa Ziemi Głogowskiej „40 lat Pomnika Dzieci Głogowskich” autorstwa Dariusza Andrzeja Czai z TZG. Autorskie spotkanie rozpocznie się o godzinie 15.00.

Europejskie Dni Dziedzictwa są wspólną inicjatywą Rady Europy i Unii Europejskiej. Jej celem jest promowanie zabytków i idei ich ochrony. W projekcie tym uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także polska, która włączyła w tę akcję w 1993 roku.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Hasło przewodnie tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa brzmi „Polski splot”. Nawiązuje ono nie tylko do obchodzonej w ubiegłym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, kiedy na nowo trzeba było związać ze sobą ziemie podzielone pomiędzy zaborców, ale także do splotu kultur i tradycji, także we współczesnej Polsce.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-08-30
Data publikacji:2019-08-30
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Maciej Iżycki
Liczba odwiedzin:356