Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie

Prace Malczewskich w głogowskim muzeum

Wystawa poświęcona twórczości Jacka i Rafała Malczewskich została już otwarta. Czwartkowy wernisaż był zwieńczeniem wielomiesięcznych przygotowań. Ekspozycję można zwiedzać do połowy listopada.

Na wystawę zatytułowaną „Jacek i Rafał Malczewscy. Rodzinne historie sztuki” składa się ponad trzydzieści prac artystów – ojca i syna. Przywiezione zostały do Głogowa z Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Tatrzańskiego im dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Jacek i Rafał Malczewscy, mimo rodzinnych związków, reprezentują zupełnie odmienne postawy wobec sztuki. O ile twórczość Jacka Malczewskiego jest stosunkowo dobrze znana, o tyle mniej znana jest artystyczna działalność jego syna – Rafała. – Czasy, w których żył Jacek Malczewski, wymagały od twórcy głębokiego zaangażowania w sprawy związane z utraconą niepodległością kraju i wprowadzenia w obrazy narracji historycznej bądź symboliczno-alegorycznych rozwiązań. Natomiast czasy Rafała Malczewskiego to Polska wolna i niepodległa, w której twórcy mogą się skupić na rozwiązywaniu w obrazie kwestii czysto malarskich, a więc na kolorze, rytmie, kompozycji czy też przestrzeni, bez wprowadzania do niego wątków epickich – przeczytać można w katalogu, który towarzyszy wystawie.

Otwierając wystawę poświęconą Malczewskim, Muzeum Archeologiczno-Historyczne proponuje zwiedzającym nowy cykl zatytułowany „Rodzinne historie sztuki”. – W jego ramach chcemy prezentować dzieła słynnych rodów artystycznych. Celem naszego przedsięwzięcia ma być nie tylko pokazanie prac skoligaconych ze sobą twórców, ale też poszerzenie wiedzy o historii sztuki polskiej i rozbudzenie wrażliwości i otwartości na różne jej przejawy – mówi Eryka Stolarska, pomysłodawczyni cyklu i kurator wystawy.

Prace Jacka i Rafała Malczewskich oglądać można do 15 listopada. Swym patronatem objął przedsięwzięcie prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2020-10-02 07:26przez:
Opublikowano:2020-10-02 00:00przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:2323

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.