Zapraszamy do udziału w warsztatach snycerskich w sieci!

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
18 listopada 2020

Na naszej stronie prezentujemy film instruktażowy jak zrobić własną formę piernikarską. Prowadzącym jest Tomasz Karamon – znakomity snycerz z Barda, który kultywuje techniki i odkrywa tajemnice pięćsetletniej tradycji rzemiosła i produkcji drewnianych form piernikarskich.

Niestety, pandemia pokrzyżowała nam plany spotkania się z Wami „na żywo”, dlatego też nagraliśmy film prezentujący etapy powstawania formy piernikarskiej. Zapraszamy do obejrzenia filmu, a po materiały i narzędzia, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym 76 834-10-81 (Dział Organizacji Wystaw i Edukacji) do Muzeum. Materiały i narzędzia udostępniamy bezpłatnie. Ich ilość jest ograniczona.

Zapraszamy na film z artystą – snycerzem, który przybliży nam trud piernikarskiego rzemiosła. Mamy nadzieję, że efektem spotkania będzie własna forma piernikarska, być może wykorzystania w domu w czasie Bożego Narodzenia.

Piernikarstwo na Dolnym Śląsku należy do najstarszych elementów dziedzictwa kulturowego Śląska, a jego korzenie sięgają czasów pogańskich. W naszym regionie to temat fascynujący, łączący kilka dziedzin życia i nauki. Pierniki pełniły rolę nie tylko okazjonalnych, symbolicznych podarunków, były też… lekarstwem.

Aby powstał piernik potrzebne są dwie rzeczy: ciasto i forma piernikarska. O ile smak dawnych dolnośląskich pierników jest nadal poszukiwany, to kolekcje form piernikarskich możemy podziwiać w kilku muzeach na Dolnym Śląsku i u prywatnych kolekcjonerów.

Autorami dawnych form mogli być sami mistrzowie piernikarstwa, czeladnicy lub zatrudnieni w warsztatach stolarskich rzemieślnicy. Byli to wykwalifikowani snycerze i drzeworytnicy, a nawet artyści rzeźbiarze.

Same formy dzieli się na jedno-, dwu-, trzy- i czterostronne. Początkowo formy piernikarskie były elementem kultury materialnej warstw elitarnych, a dopiero od XVIII wieku zaczęły być używane na wsi. Z misternym rytem, bogactwem ornamentyki, formy piernikarskie sytuują się na pograniczu rzeźby i snycerki, między rzemiosłem a sztuką.

Uwaga. Film prezentujący etapy powstawania drewnianej formy piernikarskiej znaleźć można od soboty, 21 listopada 2020 r. zarówno na internetowej stronie Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie, jak i na muzealnym profilu facebookowym. Zapraszamy do oglądania i wspólnego rzeźbienia.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-11-18
Data publikacji:2020-11-18
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Maciej Iżycki
Liczba odwiedzin:398