Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie

Etniczna sztuka symetryczna. Zaczynamy nowy cykl wirtualnych spotkań

18 lutego 2021

Zapraszamy Was w podróż po zwykłej, niezwykłej sztuce. Naszym przewodnikiem będzie symetria. Co to takiego jest? Najprościej – to podzielenie przedmiotu na jednakowe, odpowiadające sobie części będące lustrzanym odbiciem. Symetrię spotykamy wszędzie, zarówno w naturze jak i rzeczach wytworzonych przez człowieka.

Kompozycja symetryczna w sztuce wprowadza harmonię i równowagę pomiędzy poszczególnymi elementami, a dla twórcy i odbiorcy dzieła jest pewną formą relaksu i skupienia.

Będzie to podróż po figurach symetrycznych w sztuce etnicznej z całego świata, ale też w tej rodzimej – ludowej.

Pierwszym przystankiem w podróży są mandale z Dalekiego Wschodu, koło i kwadrat – figury wpisane i połączone ze sobą. I chociaż dzisiaj mandale utożsamiamy z ludami Dalekiego Wschodu, a raczej z wyznawcami buddyzmu, to jednak ich źródeł należałoby szukać w najstarszych symbolach religijnych ludzkości i niemal wszystkich kultur od czasu paleolitu począwszy.

Samo słowo mandala pochodzi z sanskrytu i oznacza: cały świat, święty krąg, centrum lub koło życia. Z najwspanialszymi mandalami spotykamy się w buddyzmie tybetańskim, w którym tworzenie i oglądanie mandali jest formą modlitwy i medytacji. Także kultura chrześcijańska posiada swoje figury symetryczne, np. witraże w kształcie rozet w średniowiecznych katedrach.

Proponujemy zrobić własną figurę symetryczną inspirowaną mandalą.

Opracowała: Anna Wawryszewicz
Prezentację przygotowała: Ewelina Wyrwas

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-02-18
Data publikacji:2021-02-18
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Maciej Iżycki
Liczba odwiedzin:48