Etniczna sztuka symetryczna. Wycinanka ludowa – motyw drzewka życia

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
25 marca 2021

Tym razem w ramach naszego cyklu zapraszamy do wykonania własnej wycinanki ludowej. Wzór „Drzewka życia” zaczerpnęliśmy z lelui kurpiowskiej.

Wycinanka ludowa to ozdoba wycięta z papieru za pomocą ostrego narzędzia, najczęściej nożyc, zwłaszcza tych do strzyżenia owiec, a sam motyw „drzewka” jest jednym z najpopularniejszych symboli plastycznych w sztuce ludowej – występuje na pisankach, wzorach sypanych piaskiem, czy rysunkach na ścianach. Oczywiście, z powodzeniem i na stałe zagościł w ludowej sztuce wycinankarskiej.

 „Drzewko życia” w różnych regionach Polski rozmaicie się określa: leluja (Kurpie z Puszczy Zielonej), zielko (Kurpie z Puszczy Białej), rózga (Rawskie i Opoczyńskie), cebula (Wolborskie) i wirzba (Sieradzkie), a każdy z nich ma własny styl „drzewka”, nie mniej jednak wszystkie te motywy mają cechy wspólne: symetrię, równowagę, kompozycję, rytm i kontrast. Zazwyczaj „drzewka życia” były i są jednokolorowe.

 Wycinanki zrodziły się głównie z potrzeby estetycznej były więc elementem odświętnej dekoracji izby, np. w okresie Wielkanocy.

 Szczytowy punkt rozwoju artystycznego wycinanka osiągnęła w II połowie XX wieku, a obecnie jest jednym z najbardziej eksploatowanych tworów ludowych, dopasowując go do dzisiejszych form i norm stylowych.

 Jeszcze raz zapraszamy do tworzenia własnej wycinanki!

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-03-25
Data publikacji:2021-03-25
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Maciej Iżycki
Liczba odwiedzin:810