Etniczna sztuka symetryczna. Tkactwo tabliczkowe

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
21 kwietnia 2021

W poprzednich odsłonach naszego cyklu zaprezentowaliśmy mandalę oraz wycinankę ludową. Dziś pokażemy, jak wykonać krajkę na tabliczkach.

Tkactwo tabliczkowe to jedna z najstarszych znanych technik tkackich. Służyła do tworzenia taśm materiału, które mogły być wykorzystywane jako wzmocnienie brzegu tkaniny, pasy lub elementy ozdobne. Same tabliczki wykonywane były z drewna, rogu, kości i innych dostępnych materiałów. Przybierały formy geometryczne, zazwyczaj prostokąta czy kwadratu z nawierconymi w rogach otworami, przez które przeplatano nici osnowy.

Tworzenie tkaniny na tabliczkach polega na ich okręcaniu, dzięki czemu tworzy się przesmyk, przez który przewlekana jest nić wątku.

Technika ta jest dziś wykorzystywana głównie w tkactwie artystycznym oraz hobbystycznym do tworzenia krajek, czyli ozdobnych pasów materiału i pozwala na uzyskiwanie skomplikowanych wzorów.

Dla chętnych, którzy chcieliby zmierzyć się z tkactwem tabliczkowym w domowym zaciszu, przygotowaliśmy film instruktażowy, który krok po kroku demonstruje powstawanie krajki.

Powodzenia!

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-04-21
Data publikacji:2021-04-21
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Maciej Iżycki
Liczba odwiedzin:700