Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Zajęcia dla dorosłych

Nasza oferta jest adresowana osób dorosłych w różnym wieku zainteresowanych przeszłością Głogowa, historią sztuki, etnografią itp.

Wykłady trwają od 60 do 90 minut, a liczebność grupy biorącej w niej udział nie powinna przekraczać 30 osób. Udział w wykładach jest odpłatny wynosi 4 zł od osoby; dla opiekunów grup wstęp bezpłatny.

Opłata za wykład połączony ze zwiedzaniem wystaw w Zamku Książąt Głogowskich wynosi 8 zł od osoby; dla opiekunów grup wstęp bezpłatny.

Zwiedzanie Muzeum Archeologiczno-Historycznego: Bilet normalny: 10 zł ; bilet ulgowy: 5 zł.

Na terenie Muzeum grupę oprowadza przewodnik muzealny. Opłata za przewodnika: 20 zł od grupy.

Wykłady wymagają rezerwacji, której należy dokonać z tygodniowym wyprzedzeniem pod numerem telefonu: (76) 834-10-81, wew. 43 - Pracownia Edukacji.

Należy przybyć punktualnie na umówioną wizytę. W przypadku rezygnacji z zajęć prosimy informację 1-2 dni przed ustalonym terminem.

Wykłady odbywają na wystawach stałych i czasowych oraz w sali konferencyjnej przystosowanej dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Muzeum dysponuje podjazdem dla wózków inwalidzkich.

 1. Po co nam muzea? Ogólny zarys dziejów muzealnictwa na świecie i w Polsce oraz wybrane zagadnienia z muzealnictwa. Prowadzi A. Filipczak lub M. Świderska.

 2. Kultura ludowa Dolnego Śląska od XVIII wieku do poł. XX wieku. Kształtowanie się jego charakterystycznych cech oraz zagadnienia etniczne i etnograficzne regionu na przestrzeni wieków. Prowadzi A. Wawryszewicz.

 3. Jak głogowskie gimnazjum obudziło w Janie Cybisie wielkiego kolorystę. Spotkanie na wystawie „Cybisowie – rodzinne historie sztuki” wrzesień - październik 2022 r. Prowadzi Eryka Stolarska

 1. Madonna głogowska Łukasza Cranacha i „Święty Hieronim pokutujący” na tle malarstwa europejskiego XVI wieku. Prowadzi E. Stolarska.

 2. Głogów – miasto nad Odrą. O roli Odry w życiu Głogowa i jego mieszkańców na przestrzeni wieków. Prowadzi M. Świderska.

 3. Po drogach pamięci... Historia Ester Golan i jej rodziny. Ester Golan, patronka jednej z głogowskich ulic, urodziła się w Glogau w 1923 roku, w żydowskiej rodzinie. Przez pryzmat losów i osobistych przeżyć jej i najbliższych poznamy historię głogowskiej społeczności żydowskiej od XIX wieku do czasów II wojny światowej, a także po jej zakończeniu. Prowadzi R. Matysiak.

 4. Rok 1945 -wojna i pokój. Koniec niemieckiego Glogau i początek polskiego Głogowa. Obraz miasta i losy jego mieszkańców w czasie bezpośrednich działań wojennych i pierwszych miesięcy pokoju. Termin: od środy do piątku. Prowadzi J. Dymytryszyn lub R. Matysiak.

 5. Obraz pod lupą konserwatora. Konserwacja dzieł sztuki na przykładzie obrazu „Św. Hieronim pokutujący”. Prowadzi W. Korycka.

 6. Metafory ukryte w bierkach. Szachy i ich historia. Szachy to od wieków jedna z najpopularniejszych gier. Ostatnimi czasy za sprawą znanego serialu zyskują na popularności, zdobywając nowych wielbicieli. Poznanie ich pochodzenia, historii, znaczenia i wielu ciekawostek związanych z tą królewską grą. Prowadzi P. Lemańska.

 7. Czy wiemy na kogo patrzymy? Wizerunki świętych i ich znaczenie na ziemi głogowskiej. Opowieść m.in. o patronce głogowskich sukienników oraz o świętym, który pomagał mieszczanom w zmaganiu z siłami przyrody. Możliwość połączenia prelekcji ze zwiedzaniem wystawy czasowej „Wokół sacrum. Fascynująca sztuka śląska XIV – XVI wieku”. Sala wystawowa na parterze. Termin: od środy do piątku. Prowadzi A. Górska.

 8. Śladami przedwojennych smaków Głogowa. Podczas spaceru odwiedzimy miejsca z historią w tle, które chętnie odwiedzali mieszkańcy miasta i poznamy zwyczaje kulinarne przedwojennych głogowian. Prowadzi A. Górska

 9. Zatrzymane w kadrze. Krótka historia fotografii, która nie zawsze była cyfrowa. Prowadzi Maciej Iżycki.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne
67-200 Głogów, ul. Brama Brzostowska 1
Tel. (76)8341081, fax (76)8333038

e-mail:muzeum@muzeum.glogow.pl

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-01-24 09:36przez:
Opublikowano:2022-01-24 14:55przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:1486

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.