Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

O kulturowym tyglu nad Odrą

„Z biegiem rzeki – Dzieje Żydów nad Odrą” – taki tytuł nosi wystawa, którą już od 4 września będzie można oglądać w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie. Ekspozycja przygotowana została przez Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej.

Od wieków nad Odrą stykały i mieszały się różne nacje. To właśnie na nadodrzańskim pograniczu kultura Żydów niemieckich spotykała się z kulturą Żydów polskich. Tej różnorodności zaczęła niestety zagrażać rosnąca od końca XIX wieku fala nacjonalizmu oraz antysemityzmu. Ostatecznie zniszczona została ona przez niemiecki nacjonalizm.

Wystawa zrealizowana przez Niemieckie Forum Kultury Środkowej i Wschodniej przy współpracy między innymi z takimi instytucjami i organizacjami jak: Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Wrocławski, Centrum Studiów Europejsko-Żydowskich im. Mosesa Mendelssohna, Fundacja Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, czy też Fundacja Bente Kahan, poświęcona jest wybranym aspektom historii Żydów po obu stronach Odry. W swym założeniu skłaniać ma do refleksji i dialogu pomiędzy dawnymi i obecnymi mieszkańcami regionu, a także do odkrywania polsko-niemiecko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego nadodrzańskiego pogranicza.

Tę niezwykle ciekawą wystawę będzie można oglądać w głogowskim muzeum do 7 listopada. Zapraszamy.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-08-31 13:49przez:
Opublikowano:2021-08-31 00:00przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:2764

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.