Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Pomnik Chrobrego coraz bliżej

Wiadomo już, jak będzie wyglądał pomnik Bolesława Chrobrego, który ma stanąć na głogowskim Ostrowie Tumskim. Rozstrzygnięty został konkurs na jego projekt. Najwyżej oceniono pracę Rafała Nowaka z Poznania.

W 2025 roku obchodzone będzie tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. Władca ten związany jest także z Głogowem. To właśnie za sprawą Bolesława Chrobrego w 1010 roku Głogów został po raz pierwszy wspomniany w kronikach.

Jeszcze w 2023 roku Przemysław Bożek, ówczesny prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i jednocześnie prezes Fundacji Pogoń Lwów, zaproponował, by na Ostrowie Tumskim, w pobliżu głogowskiej kolegiaty, stanął pomnik Bolesława Chrobrego. W przedsięwzięcie zaangażowała się Gmina Miejska Głogów, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, KGHM, Fundacja Pogoń Lwów oraz Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie.

Jesienią ubiegłego roku ogłoszony został konkurs na projekt pomnika wraz z koncepcją zagospodarowania jego otoczenia. Zgłoszonych zostało dziesięć prac. Najwyżej oceniony został projekt autorstwa Rafała Nowaka z Poznania. Do niego i jego zespołu trafiła główna nagroda w konkursie w wysokości 11 tys. złotych. Drugie miejsce zajął projekt Miłosza Prajsnara z Krakowa, zaś trzecie miejsce zajął projekt Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera.

Zwycięski projekt przedstawia odlanego z brązu Bolesława Chrobrego, siedzącego na tronie wykutym z piaskowca, wspierającego dłonie na mieczu. Na pomniku umieszczony zostanie napis: „Bolesław Chrobry (967–1025) – pierwszy król Polski. W tysiąclecie koronacji i na pamiątkę Jego pobytu w głogowskim grodzie w 1010 roku – mieszkańcy Głogowa. Głogów 2025”.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2025-01-10 09:48przez:
Opublikowano:2025-01-10 13:25przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:254

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.