Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie

Na irlandzką nutę. Leprechaun

Jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych postaci w irlandzkim folklorze są Leprechauny. Z wyglądu przypominają ludzi, są jednak niskiego wzrostu. Lubią ubrania w kolorze zielonym, najczęściej zakładają też charakterystyczny wysoki kapelusz.

Leprechauny cechuje zamiłowanie do pieniędzy, z którymi bardzo niechętnie się rozstają. Często przy pomocy magii odzyskują monety, którymi zapłacili za różne przedmioty bądź usługi. Swoje skarby skrzętnie ukrywają i nawet przyłapani nie lubią dzielić się wiedzą na temat miejsca ich ukrycia. Dlatego najczęściej mówią, że skarb znajduje się „na końcu tęczy”.

Okolice Głogowa musiały cieszyć się dużą popularnością wśród Leprechaunów. Odkryto tu bowiem aż 11 skarbów z różnych epok. Najwięcej z nich - 7 znaleziono na terenie Starego Miasta, najczęściej głęboko w zrujnowanych piwnicach. W większości skarbów znajdowano monety srebrne, a w dwóch nawet złoto, a więc ulubione pieniądze Leprechaunów. Widocznie ów mityczny koniec tęczy znajduje się w Głogowie.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-03-17 07:23przez:
Opublikowano:2023-03-17 13:59przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:912

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.