Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Etniczna sztuka symetryczna. Tkactwo tabliczkowe

W poprzednich odsłonach naszego cyklu zaprezentowaliśmy mandalę oraz wycinankę ludową. Dziś pokażemy, jak wykonać krajkę na tabliczkach.

Tkactwo tabliczkowe to jedna z najstarszych znanych technik tkackich. Służyła do tworzenia taśm materiału, które mogły być wykorzystywane jako wzmocnienie brzegu tkaniny, pasy lub elementy ozdobne. Same tabliczki wykonywane były z drewna, rogu, kości i innych dostępnych materiałów. Przybierały formy geometryczne, zazwyczaj prostokąta czy kwadratu z nawierconymi w rogach otworami, przez które przeplatano nici osnowy.

Tworzenie tkaniny na tabliczkach polega na ich okręcaniu, dzięki czemu tworzy się przesmyk, przez który przewlekana jest nić wątku.

Technika ta jest dziś wykorzystywana głównie w tkactwie artystycznym oraz hobbystycznym do tworzenia krajek, czyli ozdobnych pasów materiału i pozwala na uzyskiwanie skomplikowanych wzorów.

Dla chętnych, którzy chcieliby zmierzyć się z tkactwem tabliczkowym w domowym zaciszu, przygotowaliśmy film instruktażowy, który krok po kroku demonstruje powstawanie krajki.

Powodzenia!

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-04-21 13:47przez:
Opublikowano:2021-04-21 00:00przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:2735

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.