Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Średniowieczna sztuka w MAH

Wiosna w głogowskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym obfituje w wydarzenia. Niewątpliwie jednym z najważniejszych było otwarcie wystawy „Splendor śląskiej sztuki sakralnej XIV–XVI wieku ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu”.

Na tę niezwykłą ekspozycję składa się dwadzieścia dzieł, zarówno obrazów, jak i rzeźb. Powstały one na przestrzeni od XIV do XVI wieku. Reprezentują więc niemal cały przekrój nurtów panujących w sztuce sakralnej późnego średniowiecza i wczesnej nowożytności.

– Z radością przyjąłem propozycję zaprezentowania w Głogowie wystawy obiektów ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu. Możliwość ich wypożyczenia była konsekwencją realizacji przez Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu ekspozycji zatytułowanej „Wokół sacrum. Fascynująca sztuka śląska XIV–XVI wieku”. To właśnie dzieła wybrane na tę wystawę prezentowane są w Muzeum Archeologiczno-Historycznym – mówił podczas wernisażu Waldemar Hass, dyrektor MAH i kurator wystawy.

Głogowska wystawa otrzymała nową oprawę. Wzbogacona została także o dodatkowe elementy – teksty literackie i muzykę, które poszerzają jej religijno-kulturowy kontekst. Wystawę „Splendor śląskiej sztuki sakralnej XIV–XVI wieku” swym patronatem objął prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.

Wernisaż był również okazją do wręczenia nagród laureatom konkursu „Historia w pudełku. 55-lecie Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie”. Wzięli w nim udział uczniowie głogowskich szkół podstawowych.

Wystawę „Splendor śląskiej sztuki sakralnej XIV–XVI wieku” będzie można oglądać w MAH do końca 2022 roku. Zapraszamy.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-03-30 11:24przez:
Opublikowano:2022-03-30 14:02przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:2162

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.