Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Historyczne

Zbiory Działu Historycznego liczą ponad 1100 muzealiów. Ważną ich część stanowią obiekty związane z historią miasta i ziemi głogowskiej. Wśród nich rękopisy, starodruki, grafiki, rysunki, mapy i plany, zabytki rzemiosła artystycznego, militaria, kolekcja gramofonów i radioodbiorników oraz archiwalia. Zbiory są ciągle wzbogacane drogą darów i zakupów.  Do najciekawszych zabytków należą:

  1. Głownia miecza rady miejskiej Głogowa z wizerunkami rajców miejskich z 1726 r.

  2. Mapy księstwa głogowskiego i ziemi głogowskiej wydawane od XVII do XX wieku oraz mapy i atlasy głogowskiego wydawnictwa Carla Flemminga (jednego z największych wydawnictw kartograficznych w dawnych Niemczech).

  3. Plany i widoki dawnego Głogowa od XVII do XX wieku (w tym plany twierdzy z połowy XVII wieku).

  4. Karty pocztowe z widokami Głogowa sprzed 1945 r. (szczególnie cenne z uwagi na olbrzymie zniszczenia miasta spowodowane oblężeniem w 1945 r.) pokazujące jego dawną zabudowę, która już nie istnieje.

  5. Starodruki z najstarszych głogowskich drukarni m.in. Schweickardt’a i Christiana F. Günthera.

  6. Pojedyncze wyroby dawnego rzemiosła głogowskiego (konwisarstwa i złotnictwa).

  7. Mechanizm zegara wieżowego z początku XX wieku wykonany w głogowskiej fabryce zegarów wieżowych „C. Weiss”.

  8. Radioodbiorniki, gramofony i urządzenia grające, m. in. fonograf „Gem” patentu T. A. Edisona (z pocz. XX w.), gramofon „Columbia” z pocz. XX w., tubowy głośnik radiowy firmy „Nora” z lat 20-tych XX w., - radioodbiornik „Victoria” firmy „Elektrit” z Wilna (Polska, okres międzywojenny).

  9. Karty pocztowe z widokami miast wschodnich województw II Rzeczypospolitej.

  10. Archiwalia - rękopisy, m. in. dokument wystawiony w 1625 r. przez cech siodlarzy miasta Głogowa, list Jana Karola Zahna - dziekana głogowskiego z 1683 roku, w którym jest mowa o kolekcie na wojnę z Turcją, testament i fundacja Joachima von Berge z 1708 r.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2015-05-25 08:39przez:
Opublikowano:2015-05-25 14:44przez:
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:15562

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.