Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Zajęcia dla dorosłych

Nasza oferta jest adresowana osób dorosłych w różnym wieku zainteresowanych przeszłością Głogowa, historią sztuki, etnografii itp.

Wykłady trwają od 60 do 90 minut, a liczebność grupy biorącej w niej udział nie powinna przekraczać 30 osób. Udział w wykładach jest odpłatny wynosi 4,00 zł od osoby; dla opiekunów grup wstęp bezpłatny.

Opłata za wykład połączony ze zwiedzaniem wystaw w Zamku Książąt Głogowskich wynosi 10,00 zł od osoby; dla opiekunów grup wstęp bezpłatny.

Zwiedzanie Muzeum Archeologiczno-Historycznego: Bilet normalny: 12 zł ; bilet ulgowy: 7 zł. Na terenie Muzeum grupę oprowadza przewodnik muzealny. Opłata za przewodnika: 30,00 zł od grupy.

Zajęcia wymagają rezerwacji pod numerem telefonu: (76) 834-10-81, wew. 34

Zajęcia odbywają na wystawach stałych i czasowych oraz w sali konferencyjnej przystosowanej dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Muzeum dysponuje podjazdem dla wózków inwalidzkich.

W przypadku rezerwacji z zajęć prosimy o informację 1-2 dni przed ustalonym terminem.

Proponowane tematy zajęć:

 1. Anna Wawryszewicz: Tradycyjne ozdoby choinkowe. Boże Narodzenie nieodłącznie związane jest z choinką. Wszystkie, no prawie wszystkie ozdoby, które wisiały na gałązkach drzewka miały swoje symboliczne znaczenie. Jakie? Tego można się dowiedzieć na warsztatach tworzenia ozdób choinkowych w oparciu o dawne wzory, bądź obiekty muzealne będące w posiadaniu głogowskiego muzeum. (Warsztaty. Czas: ok. 1 godz. 30 minut).

 2. Anna Wawryszewicz: Tradycyjne ozdoby wielkanocne . Jajko - zdobione czy nie, to nieodłączny symbol świąt Wielkiej Nocy. Niemniej w tym okresie, w wielu wiejskich domostwach królowały kolorowe wycinanki, słomiane pająki czy wzory wysypywane z piasku i oczywiście palmy. Te zajęcia przybliżą tradycje tworzenia własnych ozdób wielkanocnych, a inspiracją dla nich będą dawne wzory z różnych regionów Polski. (Warsztaty. Czas: ok. 1 godz. 30 minut).

 3. Dorota Kuźniak-Machaj: Savoir-vivre wczoraj i dziś. W dawnych czasach przywiązywano dużą wagę do kultury codziennego zachowania. Dbano od najmłodszych lat, aby dzieci znały zasady savoir-vivre’u. Czy dzisiaj reguły grzecznościowe odchodzą do lamusa czy uległy przemianie? Jak wyglądały zasady dobrego wychowania i czy są nadal aktualne postaramy się wspólnie odpowiedzieć na prelekcji savoir-vivre wczoraj i dziś. (Prelekcja. Czas: ok. 60 minut).

 4. Dorota Kuźniak-Machaj: Dawne kościoły w Głogowie. Który kościół, jako pierwszy stanął w Głogowie, co się z nim stało, czy wiemy jak wyglądały ówczesne kościoły? Na te i inne pytania odpowiemy na prelekcji pt. „Dawne kościoły w Głogowie”. Istnieje możliwość zorganizowania spaceru do miejsc, gdzie stały sakralne budowle.(Prelekcja. Czas: ok. 1 godz. 30 minut).

 1.  Magdalena Świderska: Głogów – miasto nad Odrą. O roli Odry w życiu Głogowa i jego mieszkańców na przestrzeni wieków, ukazanej przez wybrane zagadnienia: znaczenie Odry w powstaniu Głogowa, rzeka jako źródło wody pitnej i pożywienia, Odra jako źródło energii, żegluga na Odrze pod Głogowem; porty i stocznia rzeczna w Głogowie, mosty na Odrze w Głogowie, rekreacja na i nad Odrą oraz destrukcyjna rola rzeki (powodzie). (Prelekcja. Czas: ok. 60 minut).

 2. Agnieszka Górska: Śladami przedwojennych smaków Głogowa. Spacer tematyczny, podczas którego zobaczymy miejsca z historią w tle, które chętnie odwiedzali mieszkańcy miasta i poznamy zwyczaje kulinarne przedwojennych głogowian. (Spacer tematyczny. Czas: ok. 1 godz. 30 minut.).

 3. Agnieszka Górska: Szyldy i witryny czyli gdzie mieszkańcy Glogau robili zakupy. Spacer tematyczny śladami dawnych mieszkańców Głogowa trudniących się handlem i rzemiosłem. Opowiemy także o tragicznych losach żydowskich rodzin kupieckich. (Spacer tematyczny. Czas: ok. 60 minut.).

 4. Agnieszka Górska: Czy wiemy na kogo patrzymy? Wizerunki świętych i ich znaczenie na ziemi głogowskiej. Podczas spotkania opowiemy Państwu m.in. o patronce głogowskich sukienników oraz o świętym, który pomagał mieszczanom w zmaganiu z siłami przyrody. (Prelekcja. Czas: ok. 60 minut).

 5. Weronika Korycka: Obraz pod lupą konserwatora. Konserwacja dzieł sztuki na przykładzie obrazu „św. Hieronim pokutujący. Podczas spotkania będzie można nie tylko zbliżyć się do obiektu i obejrzeć go na ekspozycji, ale także poznać obraz w mikroskali, biorąc pod przysłowiową „lupę” wszystkie jego elementy. Na przykładzie obrazu poznamy tajniki technik i technologii wykonania obrazów malarstwa tablicowego. Dowiemy się jak konserwator bada drewno podobrazia, pigmenty, spoiwa i złocenia oraz na co zwraca uwagę przed rozpoczęciem prac konserwatorskich. obrazu. Czas: 45 minut).

 6. Krystian Książek: Skarb z Głogowa i mennictwo średniowieczne. Historia jednego z największych europejskich skarbów srebrnych monet odkrytego w 1987 roku. (Zajęcia na sali wystawowej. Czas. ok. 45 minut).

 7. Zajęcia w Ośrodku Archeologiczno-Numizmatycznym (oddział Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie, ul. Portowa 1C). Prezentacja tajników pracy muzealnego konserwatora oraz archeologów. Podczas spotkania pokażemy co skrywają na co dzień niedostępne pomieszczenia. (Czas: 45 minut. Liczba osób: 10-15).

 8. Zenon Hendel: Kolegiata głogowska w świetle badań archeologicznych. Prezentacja wyników dotychczasowych odkryć archeologicznych i architektonicznych dokonanych na terenie głogowskiej kolegiaty w latach 1952 – 2001. (Prelekcja. Czas: ok. 60 minut).

 9. Zenon Hendel: Archeologiczne relikty piastowskiego grodu na Ostrowie Tumskim w Głogowie. Przedstawienie wyników badań archeologicznych przeprowadzonych na terenie wczesnośredniowiecznego grodu piastowskiego znajdującego się na Ostrowie Tumskim w Głogowie. (Prelekcja. Czas: ok. 60 minut).

 10. Zenon Hendel: Śladami archeologicznych odkryć wczesnośredniowiecznych i nowożytnych fortyfikacji i obiektów militarnych Głogowa. Prezentacja archeologicznych odkryć dzieł fortyfikacyjnych i obiektów militarnych z wczesnego średniowiecza oraz okresów nowożytnych, które zostały dokonane na terenie Ostrowa Tumskiego i Starego Miasta w Głogowie. (Prelekcja. Czas: ok. 60 minut).

Muzeum Archeologiczno-Historyczne
67-200 Głogów, ul. Brama Brzostowska 1
Tel. (76)8341081, fax (76)8333038

e-mail:muzeum@muzeum.glogow.pl

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-01-24 09:36przez:
Opublikowano:2022-01-24 12:14przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:4511

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.