Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Dziedzictwo kulturowe szlachty ziemi głogowskiej – warsztaty i spotkania 2023 r.

Jeśli kiedykolwiek waszą ciekawość wzbudziły okoliczne pałace, zastanawialiście się, kto przechadzał się alejkami wśród wiekowych drzew lub jak wyglądało życie w tych wspaniałych posiadłościach – mamy coś specjalnie dla Was!

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w warsztatach oraz spotkaniach przybliżających wybrane zagadnienia z życia dawnej szlachty zamieszkującej niegdyś ziemię głogowską. Jest to doskonała okazja do poszerzenia swojej wiedzy w kreatywny sposób, a wykonane prace zaprezentowane zostaną jako jeden z elementów nowo powstającej ekspozycji.

Warsztaty są częścią przedsięwzięcia grantowego „Muzeum na wyciągnięcie ręki” realizowanego w ramach projektu „Kultura bez barier” i stanowią swoisty wstęp do wystawy „Dziedzictwo kulturowe szlachty ziemi głogowskiej”, której otwarcie już w maju. Więcej informacji wkrótce.

Miejsce: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie, sala im. M. Kaczkowskiego.

Zapisów dokonywać można osobiście w siedzibie muzeum, pod numerem telefonu: (76) 83410-81 (wew. 50) oraz pod adresem e-mail: paulina.lemanska@muzeum.glogow.pl.

Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztaty skierowane są głównie dla osób dorosłych i młodzieży.

Podczas warsztatów udostępniona zostanie pętla indukcyjna, a także tłumacz Polskiego Języka Migowego – w przypadku wcześniejszego zgłoszenia zapotrzebowania przez uczestników. Prosimy także o informowanie o potrzebach w zakresie audiodeskrypcji materiałów przedstawianych podczas prelekcji. Wszystkie zapytania w kwestii dostępności kierować można pod podany powyżej numer telefonu lub adres e-mail.

Program:

„Pieniądz na ziemi głogowskiej w XVII-XIX wieku”

29.03.2023 r., godz. 16:00

W części teoretycznej zaprezentowany  zostanie schyłkowy okres działalności menniczej w Głogowie oraz sylwetka Hansa von Loos, którego herb znalazł się zarówno w herbie miasta jak i na ostatnich monetach głogowskich. W dalszej części przedstawiony zostanie między innymi skarb monet pruskich z Żukowic z przełomu XVIII i XIX w. oraz dokumenty pokazujące ceny towarów i usług z XVIII i XIX w. Cześć praktyczna polegać będzie na przygotowaniu stempla (awersu i rewersu) monety.

Przewidziany czas: 3 godziny

Prowadzący: Krystian Książek

 

„Szata, która zdobi człowieka”

15.04.2023 r. godz. 12:00

Podczas spotkania uczestnicy poznają trendy modowe panujące wśród szlachty i jak zmieniał się ubiór na przestrzeni XVI, XVII, XVIII i XIX wieku. Po wprowadzeniu teoretycznym wspólnymi siłami odtworzona zostanie suknia widoczna na jednej z kamiennych płyt, które zobaczyć można w Muzeum. Ubiór wykonany zostanie przy pomocy papieru i innych materiałów.

Przewidziany czas: 4 godziny

Prowadzący: Paulina Lemańska, Agnieszka Grasza

 

„Herby szlacheckie”

16.04.2023 r. godz. 11:00

Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się między innymi, czym jest herb, kto ma do niego prawo i czym charakteryzowały się herby szlacheckie. Następnie na podstawie zdobytej wiedzy i przedstawionych przykładów wykonają własne wersje herbów.

Przewidziany czas: 2 godziny

Prowadząca: Dorota Kuźniak-Machaj

 

„W pałacu na co dzień i od święta”

13.05. 2023 r. godz. 14:00

Podczas spotkania dzięki prezentacji multimedialnej złożymy wizytę w szalcheckim pałacu, odwiedzimy ogród z rabatami ziół i kwiatów. Poznamy przyprawy i sekrety kucharskie w kuchni ze spiżarnią. Na koniec zaglądniemy do sypialni z umywalnią i wykonamy mydło z dodatkiem pałacowych kwiatów.

Przewidziany czas: 1 godz. 30 minut.

Prowadząca: Agnieszka Górska

 

„Szlacheckie siedziby ziemi głogowskiej”

 14.05.2023 r. godz. 11:00

Podczas spotkania przedstawione zostaną wybrane siedziby szlachty ziemi głogowskiej, ich historia oraz współczesny wygląd. Po prelekcji uczestnicy przy pomocy różnych technik wykonają wspólnie model/makietę jednego z opisywanych pałaców.

Przewidziany czas: 4 godziny

Prowadzący: Paulina Lemańska, Karol Seidel

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-03-20 10:00przez:
Opublikowano:2023-03-20 11:32przez: Paulina Lemańska
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:772

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.