Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Ekspozycja księżnej Salomei już otwarta

Po ponad siedemdziesięciu latach wróciła do Głogowa rzeźba księżnej Salomei. Ekspozycja prezentująca ten niezwykły posąg otwarta została już dla zwiedzających.

Rzeźba Salomei przez wieki była ozdobą głogowskiej kolegiaty. Posąg cudem przetrwał wojenną zawieruchę. Po wojnie trafił do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, z którego wypożyczony został do muzeum w Poznaniu, gdzie eksponowany był do końca maja 2023 r.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu prezydenta Rafaela Rokaszewicza oraz dyrektora MAH Waldemara Hassa, a także życzliwości i wsparciu profesora Piotra Oszczanowskiego, dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Salomea wróciła do Głogowa.

Zarówno prezydenta Głogowa, jak i profesora Oszczanowskiego nie mogło zabraknąć na uroczystym otwarciu ekspozycji. Uświetnił je wykład zatytułowany „Salomea – pierwsza dama Głogowa”, który wygłosiła dr Agata Stasińska z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, oraz recital harfistki Cecylii Matysik-Ignyś.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-09-18 10:03przez:
Opublikowano:2023-09-18 10:17przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:755

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.