Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Plenerowa wystawa w MAH

„Dzieci z Przemysłowej” – taki tytuł nosi najnowsza wystawa w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie. Jest ona poświęcona niemieckiemu obozowi dla dzieci i młodzieży, który funkcjonował w Łodzi w latach 1942–1945. Ekspozycję przygotował łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa składa się z 24 plansz, na których zaprezentowano tragiczne i wstrząsające historie małoletnich więźniów obozu pracy, który mieścił się przy ulicy Przemysłowej w Łodzi.

Od 1969 roku śledztwo w sprawie obozu prowadziła Okręgowa Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich w Łodzi. Dopiero wówczas zaczęto też przypominać bolesną historię dzieci w nim więzionych. Na przygotowanych przez pracowników łódzkiego IPN-u planszach znalazło się wiele archiwalnych zdjęć opatrzonych krótkim komentarzem. Przedstawiono na nich również powojenne relacje tych, którzy przeżyli pobyt w obozie.

Wystawa „Dzieci z Przemysłowej” trafiła do MAH z inicjatywy Klubu Gazety Polskiej w Głogowie. Jej otwarcie odbędzie się w czwartek o godzinie 17.00. Będzie on połączony ze spotkaniem z Błażejem Torańskim, współautorem książki „Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi”. Zapraszamy.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-09-27 13:33przez:
Opublikowano:2023-09-27 13:34przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:945

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.