Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Nowożytny skarb w nowej odsłonie

Niewątpliwie jednym z ważniejszych wydarzeń w Muzeum Archeologiczno-Historycznym będzie otwarcie wystawy prezentującej nowożytny skarb monet znalezionych na głogowskiej starówce. Prace nad tą ekspozycją są już mocno zaawansowane. Wernisaż odbędzie się w grudniu.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie otrzymało dofinansowanie w kwocie 159 630 zł na projekt pt. "Blask złota i srebra, czyli pieniądz w baroku". Zakłada on stworzenie stałej wystawy numizmatycznej, prezentującej skarb monet nowożytnych, który został odkryty podczas badań archeologicznych na Starym Mieście w Głogowie w 2004 roku i znajduje się w zbiorach muzeum. Środki przyznano w ramach programu Wspieranie Działań Muzealnych, który realizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przedsięwzięcie, kwotą 55 820 zł, wsparła również Gmina Miejska Głogów.

Skarb liczy sobie 5600 numizmatów datowanych od 1497 do 1656 roku i wybitych na terenie większości krajów europejskich. Na wystawie zaprezentowane zostaną 392 obiekty ułożone według ich pochodzenia i chronologii, prezentując szeroki kontekst obejmujący okoliczności odkrycia skarbu oraz tło epoki, z której pochodzą.

Ekspozycji będzie towarzyszył nie tylko obszerny katalog, ale również: prezentacje na monitorach dotykowych, kącik edukacyjny oraz audiowycieczka w języku polskim i w wersji z audiodeskrypcją w aplikacji na smartfony, którą pod nazwą Muzeum Głogów znaleźć można w Google Play i App Store.

– Skarb z Głogowa jest przepiękny, a nasza wystawa będzie cennym źródłem wiedzy o historii pieniądza i jego roli w kulturze oraz życiu społecznym w epoce baroku. Miłośnicy numizmatyki będą mieli okazję zobaczyć unikalne eksponaty z różnych krajów Europy – zapewnia Marzena Grochowska-Jasnos, koordynatorka projektu i autorka wystawy.

Numizmatyczną wystawę w nowej odsłonie będzie można zwiedzać już od 8 grudnia. Zapraszamy.

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-11-30 12:23przez:
Opublikowano:2023-11-30 11:11przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:1012

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.