Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

O Świętym Mikołaju w ratuszu

Zakończyły się obchody Dni Świętego Mikołaja w Głogowie. W ich ramach odbyła się interdyscyplinarna konferencja naukowa, poświęcona patronowi miasta. Jej uczestnicy spotkali się w Sali Rajców głogowskiego ratusza.

Organizatorem przedsięwzięcia byli: Gmina Miejska Głogów, Parafia św. Mikołaja w Głogowie oraz Muzeum Archeologiczno-Historyczne przy wsparciu Miejskiego Ośrodka Kultury. O Świętym Mikołaju, i to w różnych kontekstach oraz o idei i wartościach związanych z jego postacią, opowiadali liczni, zaproszeni goście.

– Jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych aspektów tego patrona jest płynące z niego przesłanie, by być wrażliwym na tych wszystkich, którym potrzebna jest pomoc. Otwartość na biedę i potrzeby drugiego człowieka – i to nie tylko w grudniu – mówił Waldemar Hass, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie i jeden z inicjatorów konferencji.

Postać Mikołaja z Myr Licejskich, w niezwykle ciekawy sposób, przybliżyła dr hab. Tatiana Krynicka, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Równie ciekawie, tym razem o dominikańskim klasztorze w Głogowie, opowiadał dominikanin Piotr Oleś z Wrocławia. Poczet proboszczów parafii św. Mikołaja przedstawił obecny jej proboszcz ks. kan. Stanisław Brasse. Zwieńczeniem pierwszej naukowej sesji był spacer po Bari, na który zabrał uczestników konferencji dr Waldemar Hass, dyrektor MAH.

Drugą część spotkania otworzyła prelekcja ks. mitrata Juliana Hojniaka z Zielonej Góry. Jego opowieść poświęcona była św. Mikołajowi jako wschodniemu biskupowi niepodzielonego chrześcijaństwa. Niestety ks. Hojniak, z powodu choroby, nie mógł dojechać do Głogowa. Jego wystąpienie odczytał dyrektor W. Hass. Weronika Wojciechowska z MAH przedstawiła historię zakonu Ducha Świętego w Głogowie. Prezentację poświęconą przedstawieniom kościoła św. Mikołaja na przedwojennych widokówkach przygotował natomiast Dariusz Andrzej Czaja z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-12-12 10:40przez:
Opublikowano:2023-12-12 10:57przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:355

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.