Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Karnawał – Zapusty

Czasem zimowym od stycznia do pierwszych dni marca władał inny, zwyczajowy, niepisany kalendarz pełen zabaw, biesiad, pijatyk, tańców i nieustającej zabawy, którą stawiano ponad wszystko. To karnawał, zwany po staropolsku Zapustami. W Polsce trwał od Nowego Roku albo od święta Trzech Króli do środy popielcowej.

Na wsi bawiono się po karczmach z kapelą, przy stole zastawionym jedzeniem tłustym i suto zakrapianym alkoholem, często do białego rana. Po wsiach chodziły grupy kolędników zapustnych, przynoszące do domów według wierzeń pomyślność i dostatek.

W miastach karnawał miał bogatszą oprawę i był bardziej elegancki, królowały tutaj maskarady i bale maskowe, zwane między innymi redutami.

W tym roku karnawał jest krótki, powoli zbliża się ku końcowi. To ostatnie chwile, aby przygotować własne rekwizyty balowe: maski, wachlarze czy ozdoby na głowę.

Zapraszamy na warsztaty muzealne dzieci w wieku 7-12 lat (opiekunowie mile widziani) w sobotę, 27 stycznia 2024 r. w godzinach 10.00-12.00. Koszt zajęć to bilet wstępu do muzeum: 5,00 zł lub 10,00 zł i opłata za warsztaty 6,00 zł. Liczba miejsc ograniczona.

Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie się chętnych na numer telefonu 76 834 10 81 wew. 43 (Pracownia Edukacji Muzealnej i Promocji).

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2024-01-23 10:08przez:
Opublikowano:2024-01-23 11:12przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:717

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.