Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

„Nasze najnowsze” w Muzeum

W głogowskim Muzeum Archeologiczno – Historycznym zaprezentowano zabytki, które w ubiegłym roku wzbogaciły muzealne zbiory. Spotkanie było także okazją do podziękowania darczyńcom oraz tych, dzięki którym eksponaty trafiły do MAH.

 

Wśród pozyskanych w 2015 roku zabytków jest dziewiętnastowieczny naszyjnik wykonany przez głogowskich złotników. Zakup tego eksponatu możliwy był dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź.

Niezwykle ciekawym zabytkiem, który trafił do zbiorów głogowskiego muzeum, jest również piętnastowieczny manuskrypt. Jemu właśnie był poświęcony wykład zatytułowany „Dokument władz miejskich Głogowa z 1474 r. źródłem do dziejów rodu Glaubiczów z księstwa Głogowskiego”, który wygłosiła profesor Joanna Karczewska z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Prezentacji wszystkich zabytków, które w ubiegłym roku trafiły do muzeum, dokonała Agnieszka Frączkowska – Pyra z pracowni głównego inwentaryzatora zbiorów, która funkcjonuje w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Głogowie.

Podziękowania wszystkim darczyńcom. Zarówno tym indywidualnym, jak i instytucjonalnym, podziękowania złożyli – prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz oraz Leszek Lenarczyk, dyrektor głogowskie.

Najciekawsze nabytki MAH zaprezentowane zostały na wystawie. Do 21 lutego można na niej obejrzeć zarówno naszyjnik wykonany w XIX wieku w Głogowie, jaki i dokument spisany w 1474 roku. Na ekspozycję składają się również najciekawsze zabytki, które jako depozyt trafiły do Ośrodka Studyjno – Magazynowego Zabytków Archeologicznych z magazynów w Lubiążu, pamiątki kresowe z kolekcji Zbigniewa Chrzanowskiego, dyrektora Teatru Ludowego we Lwowie, które przekazało Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum i Historii Miasta Głogowa.

Na wystawie można obejrzeć eksponaty przekazane przez mieszkańców Głogowa. Wśród nich między innymi dziewiętnastowieczny modlitewnik podarowany placówce przez Elżbietę Rosińską, cz też mapy podarowane przez Łukasza Jedynaka, Waldemara Jarmużka oraz Mirosława Maciejewskiego.

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2016-01-22 12:34przez:
Opublikowano:2016-01-22 00:00przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:2955

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.