Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Socrealizm – sztuka uwikłana

W głogowskim Muzeum Archeologiczno – Historycznym realizowany  jest edukacyjny projekt „Mroczna dekada 1946 – 1956”. Jej doskonałym uzupełnieniem jest wystawa zatytułowana „Socrealizm – sztuka uwikłana”, którą od piątku, 13 maja, można oglądać w muzeum.

Wystawa jest prezentacją sztuki powojennej z lat 1947 -1956, na przykładzie zbiorów z Galerii Sztuki Socrealizmu Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Ukazuje malarstwo socjalistyczne tak rozbieżne w formie i treści oraz plakat propagandowy.

Tu należy pamiętać, że sztuka socrealizmu ewoluowała od entuzjazmu wobec programowanej sztuki socjalistycznej, przez omijanie narzuconych tematów po ostrą krytykę i poszukiwanie nowej dobrej sztuki. Była przedmiotem konfrontacji postaw artystów z wymogami programu. Zatem słusznym wydaje się szersze spojrzenie na problematykę dotyczącą idei malarstwa i okresu w jakim powstawało. Prace ze zbiorów muzeum w Kozłówce, które prezentowane są w Głogowie, jak najbardziej pozwalają, na tak szerokie spojrzenie.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2016-05-12 08:37przez:
Opublikowano:2016-05-12 00:00przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:3555

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.