Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Wypędzeni 1939

Wyrzuceni z domów, ograbieni z mienia, więzieni, deportowani… Ten los dotyczył kilkuset tysięcy obywateli polskich. Natychmiast po zakończeniu działań wojennych w 1939 r. Niemcy rozpoczęli deportacje obywateli polskich z Wielkopolski, ziemi łódzkiej, Pomorza i północnego Mazowsza, tj. z ziem Rzeczypospolitej, wcielonych do III Rzeszy. Na mieniu wypędzonych obywateli polskich osadzano Niemców, sprowadzanych głównie ze wschodu, z krajów bałtyckich, Wołynia czy Besarabii.

Deportacje te to zapomniany wątek historii II wojny i niemieckiej okupacji.  Wystawa prezentuje zarówno przyczyny deportacji (m.in. Pakt Ribbentrop Mołotow), jak ich przebieg (wyrzucenie z domów, konfiskata mienia, obozy przejściowe, osiedlenie na terenie Generalnego Gubernatorstwa). Wystawa ukazuje  deportacje jako fragment rasistowskiej polityki germanizacyjnej, na którą składały się również masowe egzekucje Polaków i eksterminacja Żydów.

Na ekspozycję składa się ok. 400 zdjęć i dokumentów pochodzących z archiwów polskich i niemieckich, zarówno z dużych archiwów publicznych (m.in. archiwa IPN, Bundesarchiv), jak i niewielkich zasobów lokalnych muzeów oraz ze zbiorów prywatnych.

Wystawa była już prezentowana w 25 miastach Polski. We wrześniu br. rozpocznie się objazd wystawy w Niemczech.

Współorganizatorzy: Fundacja Konrada Adenauera Warszawa, Województwo Wielkopolskie, Miasto Poznań

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2016-05-27 10:22przez:
Opublikowano:2016-05-27 00:00przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:2786

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.