Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Teatr, muzyka i łzy wzruszenia

Tradycyjnie już, na przełomie czerwca i lipca, do Głogowa przyjechały polskie zespoły funkcjonujące na dawnych kresach Rzeczypospolitej. W pierwszy lipcowy weekend odbył się 21. Głogowski Przegląd Kultury Polskiej „Kresy 2016”.

Celem organizowanej od wielu lat imprezy jest przypomnienie mieszkańcom Głogowa i okolic, że na dawnych kresach, a obecnie na Ukrainie, Białorusi i Litwie nadal żyją Polacy, dla których Polska ciągle jest ojczyzną.

Tegoroczne „Kresy” rozpoczęły się spektaklem w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego w Wilnie. Zespół, który od lat związany jest z organizowanymi przez Muzeum Archeologiczno – Historyczne „Kresami”, wystawił na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury komedię Aleksandra Fredry - „Damy i huzary”. Tego samego dnia, w Centrum Konferencyjno – Wystawienniczym w głogowskim zamku, w kameralnym recitalu zaprezentował się Jerzy Garniewicz, wokalista Kapeli Wileńskiej. Podczas koncertu towarzyszył mu wnuk - Oskar Stabno, grający na harmonijce ustnej.

Kresowa gala odbyła się w sobotę 2 lipca. Koncert otworzył doskonale znany głogowskiej publiczności zespół Wrzos z Chociemyśli. Po artystach z gminy Kotla przyszedł czas na zaproszone zespoły kresowe. W tym roku do Głogowa przyjechała Kapela Grodzieńska z Białorusi, Kapela Podwileńska z Litwy oraz zespół Niebo Do Wynajęcia z Ukrainy.

Koncert galowy 21. Głogowskiego Przeglądu Kultury polskiej „Kresy 2016” poprowadził Jerzy Garniewicz. Sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury wypełniona była po brzegi. Podczas występów polskich zespołów działających za wschodnią granicą rzeczypospolitej, w niejednym oku pojawiły się łzy wzruszenia.

Zaproszone do udziału w „Kresach” zespoły wystąpiły nie tylko w Głogowie. Koncerty odbyły się także w Sławie, Szlichtyngowej oraz w Bytniku. Organizację "Kresów 2016" wsparła Fundacja KGHM Polska Miedź.

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2016-07-13 12:23przez:
Opublikowano:2016-07-13 00:00przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:2588

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.