Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Ratują zapomniane zabytki

Do głogowskiego Ośrodka Studyjno – Magazynowego Zabytków Archeologicznych trafiły kolejne zabytki z magazynów w Lubiążu. Muzeum Archeologiczno – Historyczne otrzymało pieniadze na ich opracowanie, konserwację i magazynowanie.

To już kolejny raz specjaliści z Głogowa zajmą się zabytkami, które przechowywane były do tej pory w magazynach w Lubiążu. Podobne działania realizowane były bowiem jesienią ubiegłego roku. Tym razem muzeum otrzymało na ten cel z Narodowego Instytutu Dziedzictwa 300 tysięcy złotych.

- Dla nas jest to poważny zastrzyk pieniędzy. Najważniejsze jest jednak to, że ratujemy zabytki, które uległyby destrukcji. Warunki panujące w Lubiążu nie są bowiem odpowiednie do ich przechowywania – mówi Leszek Lenarczyk, dyrektor Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Głogowie.

Owe fatalne warunki panujące w magazynach byłego Wojewódzkiego Ośrodka Archeologiczno – Konserwatorskiego potwierdziła Barbara Nowak – Obelinda, wojewódzki konserwator zabytków, który jest spadkobiercą WOAK. - To jest bardzo cenny zbiór, który powinien być w placówce muzealnej. Opracowany i udostępniany. W związku z tym, że w Lubiążu zamknięty jest on pod kluczem, w pomieszczeniach w których czasem nie domykają się okna i po prostu nie nadają się one do przechowywania zabytków, minister kultury i dziedzictwa narodowego od dwóch lat finansowo wspiera akcję przenoszenia tych obiektów do Głogowa – mówi Barbara Nowak – Obelinda.

Przez dwa dni pracownicy głogowskiego muzeum i Ośrodka Studyjno – Magazynowego, pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przewozili archeologiczne artefakty do Głogowa. Teraz czeka ich żmudna, często wymagająca detektywistycznych umiejętności praca przy opracowaniu zabytków.

- Większość zbiorów, które przekazaliśmy do Głogowa, związanych jest z kulturą łużycką. Bardzo dużo jest ciekawej ceramiki. Jest to naprawdę bardzo ciekawy zbiór. Cieszyłabym się gdyby został on w przyszłości eksponowany w jakimś muzeum. To jest przecież dorobek całych pokoleń archeologów – twierdzi Barbara Nowak – Obelinda.

Takich zapomnianych magazynów, w których ciągle przechowywane są zabytki pochodzące z prac archeologicznych wykonywanych często przez dziesiątkami lat jest dużo więcej. Jak twierdzi dyrektor Lenarczyk, jak najszybciej powinny one do głogowskiego Ośrodka Studyjno – Magazynowego Zabytków Archeologicznych lub do podobnych jednostek.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2015-08-03 09:29przez:
Opublikowano:2015-07-30 00:00przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:3609

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.