Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Egzotyczna wystawa specjalnie na Noc Muzeów

Tegoroczna Europejska Noc Muzeów w MAH będzie wyjątkowa. Nie tylko za sprawą atrakcji, jakie dla Państwa przygotowaliśmy, ale przede wszystkim dzięki wystawom, które można oglądać w muzeum. Na szczególną uwagę zasługuje ekspozycja zatytułowana „Mezoameryka w Głogowie”, która przygotowana została specjalnie na Europejską Noc Muzeów.

Wystawa jest niezwykła. Choć prezentowane na niej obiekty pochodzą z Głogowa, nigdy wcześniej nie były w nim pokazywane. Wiąże się z nimi ciekawa historia.

O okolicznościach znalezienia mezoamerykańskich zabytków przeczytać można w wydanej w 1959 r. Kronice Głogowskiej. Jak opisał w piśmie Adam Królak, niezwykła kolekcja odkryta została podczas wyburzania jednej ze zniszczonych podczas wojny kamienic przy ul. Daszyńskiego.

Decyzją ówczesnego Urzędu Konserwatorskiego w Zielonej Górze znalezisko trafiło najpierw do zielonogórskiego muzeum, a później przekazane zostało do Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy. Do dziś nie wiadomo, kto był właścicielem kolekcji w przedwojennym Głogowie.

Na zbiór mezoamerykańskich zabytków składają się zarówno wyroby z ceramiki, jak i z wulkanicznego tufu. Ciekawa jest zwłaszcza ceramika. Styl, w jakim wykonane zostały naczynia, ich zdobienie oraz forma pozwalają uznać, że zdecydowana większość obiektów pochodzi z regionu Guanacaste w północno-zachodniej Kostaryce i wykonana została przez przedstawicieli tzw. kultury Nicoya.

Na wystawie w Muzeum Archeologiczno-Historycznym podziwiać będzie można między innymi fragmenty naczyń w formie jaguara, charakterystycznych dla kultury Nicoya, oraz figurkę przedstawiającą człowieka, wykonaną z tufu wulkanicznego.

Ta niezwykła ekspozycja udostępniona zostanie do zwiedzania w sobotę, 14 maja podczas Europejskiej Nocy Muzeów. W głogowskim muzeum będzie można ją oglądać zaledwie przez kilka dni. Warto więc skorzystać z okazji. Zapraszamy.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-05-06 09:28przez:
Opublikowano:2022-05-06 00:00przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:1139

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.