Wypracowali dobre praktyki dla muzeów

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
2 grudnia 2019

W Warszawie odbyło się seminarium poświęcone zagadnieniom rachunkowym w zarządzaniu zbiorami muzealnymi zorganizowane przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz Polskie Stowarzyszenie Inwentaryzatorów Muzealnych. W seminarium wzięli udział także przedstawiciele Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

Do grupy przygotowującej materiały na seminarium zostały zaproszone przedstawicielki MAH  – Główna Księgowa Agnieszka Wąsik oraz Główny Inwentaryzator Zbiorów Agnieszka Frączkowska-Pyra. Delegatki głogowskiego muzeum miały możliwość współpracy w ramach tzw. grupy projektowej z przedstawicielami Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin oraz Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członkowie tej grupy projektowej, bazując na własnym doświadczeniu oraz materiałach przygotowanych przez NIMOZ, opracowywali tematy związane z wartością zbiorów oraz inwentaryzacją analizując przepisy prawa, konfrontując je z muzealną praktyką, a następnie wyciągając wnioski i rekomendacje.

Końcowym efektem kilkumiesięcznych prac zespołu były przeprowadzone podczas seminarium dwa panele tematyczne - pierwszy z nich dotyczył zagadnień dotyczących wartości zbiorów; drugi panel, współprowadzony przez przedstawicielki Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie dotyczył zagadnień inwentaryzacyjnych.

W warszawskim seminarium udział wzięło blisko 60 osób z całej Polski. Efektem spotkania jest wypracowanie wspólnych, dobrych praktyk dla muzeów z całego kraju.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-12-02
Data publikacji:2019-12-02
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Maciej Iżycki
Liczba odwiedzin:275