Jesteś tutaj: Start / Edukacja / Szkoły średnie

Szkoły średnie

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Nasza oferta jest adresowana i dostosowana do różnych grup wiekowych: do przedszkolaków, dzieci i młodzieży szkolnej, studentów i ma na celu uzupełnienie oraz wzbogacenie programów nauczania. Wiedza przekazywana jest w oparciu o eksponaty muzealne, materiały źródłowe i prezentacje multimedialne, często wzbogacona zajęciami warsztatowymi.

Lekcja trwa od 30 do 90 minut, a liczebność grupy biorącej w niej udział nie powinna przekraczać 30 osób. Udział w lekcjach jest odpłatny, z wyjątkiem zajęć z muzealnictwa, i wynosi 4,00 zł od ucznia; dla opiekunów grup wstęp bezpłatny.

Opłata za lekcję połączoną ze zwiedzaniem wystaw w Zamku Książąt Głogowskich wynosi 8,00zł od osoby; dla opiekunów grup wstęp bezpłatny. Zwiedzanie Muzeum Archeologiczno-Historycznego: 5,00 zł za bilet ulgowy.

Na terenie Muzeum grupę oprowadza przewodnik muzealny. Opłata za przewodnika: 20,00 zł od grupy.

Lekcje odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 14:00 i wymagają rezerwacji, której należy dokonać z tygodniowym wyprzedzeniem pod numerem telefonu: (76) 834-10-81, wew. 43 - Pracownia Edukacji.

Należy przybyć punktualnie na umówioną wizytę. W przypadku rezygnacji z zajęć prosimy informację 1-2 dni przed ustalonym terminem.

Opiekunowie mają obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum i biorą odpowiedzialność za uczniów podczas zajęć.

Istnieje możliwość realizacji zajęć muzealnych na inny wybrany temat na specjalne zlecenie placówki szkolnej, po wcześniejszym omówieniu warunków. 

SZKOŁY ŚREDNIE

muzealnictwo

 1. Muzeum – jego rola i znaczenie. Specyfika pracy muzealnej. Rola i zadania muzeum oraz sposoby pozyskiwania, przechowywania, eksponowania i konserwacji zbiorów. Prowadzi A. Filipczak lub M. Świderska.

historia

 1. Dzieje zamku głogowskiego. Historia zamku oraz jego właścicieli od czasów powstania w XIII w. do dziś. Zajęcia ilustrowane dawnymi widokami budowli. Prowadzi J. Dymytryszyn.

 2. Głogów – miasto nad Odrą. O roli Odry w życiu Głogowa i jego mieszkańców na przestrzeni wieków, ukazanej poprzez wybrane zagadnienia. Prowadzi M. Świderska.

 3. Gmina żydowska w Głogowie. Omówienie historii gminy żydowskiej funkcjonującej od końca XIII do XX wieku. Prowadzi R. Matysiak.

 4. Nowi Dolnoślązacy 1945. „Wymiana” ludności na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej; struktura etniczna i kulturowa. Prowadzi A. Wawryszewicz.

 5. Głogów 1945. Zajęcia na wystawie stałej „Głogowianie 1945”. Termin: od środy do piątku. Prowadzi J. Dymytryszyn lub R. Matysiak.

 6. 6. Fotografia nie zawsze była cyfrowa. Fotograficzny portret w dawnym stylu. Prezentacja historii fotografii od camera obscura po fotografię cyfrową. Prowadzi M. Iżycki.

 7. Od runa po suknię, czyli jak powstawały ubrania. Co to jest: runo, czesanka, osnowa, wątek, przędza. Jak przędzie się na wrzecionie i kołowrotku. Warsztatów tkackie i ich rodzaje. Prezentacja tkania na bardku i tabliczkach, przykłady tkanin. Warsztaty: stworzenie małej tkaniny – zakładki. Zajęcia półtoragodzinne. Prowadzi P. Lemańska.

 8. Fotografia – sztuka czy dokument? Rola fotografii od jej zarania do czasów współczesnych. Fotografia jako dzieło sztuki i dokument. Fotograficzne zbiory w głogowskim Muzeum. Prowadzi M. Iżycki.

 9. Metafory ukryte w bierkach. Szachy i ich historia. Szachy to od wieków jedna z najpo-pularniejszych gier. Ostatnimi czasy za sprawą znanego serialu zyskują na popularności, zdobywając nowych wielbicieli. Poznanie ich pochodzenia, historii, znaczenia i wielu ciekawostek związanych z tą królewską grą. Prowadzi P. Lemańska.

numizmatyka

 1. Skarb z Głogowa i mennictwo średniowieczne. Historia jednego z największych europejskich skarbów srebrnych monet odkrytego w 1987 roku. Prowadzi K. Książek

archeologia

 1. Największe odkrycia archeologiczne. Prezentacja największych odkryć archeologicznych w skali świata, Polski i Głogowa oraz ich znaczenia naukowego i artystycznego dla ludzkości. Prowadzi M. Świderska.

 2. Walka o ogień. Rzecz o „udomowieniu” przez człowieka ognia oraz o ogromnej roli ognia w postępie cywilizacyjnym i wszechstronnym rozwoju społeczeństw pradziejowych. Prowadzi M. Świderska.

sztuka

 1. Sztuka dawna, sztuka współczesna. Kuratorskie oprowadzanie po wybranych wystawach czasowych. Prowadzi M. Iżycki lub E. Stolarska, lub E. Wyrwas.

 2. Zobaczyć obraz - zrozumieć obraz. Przeglądowa analiza dzieł prezentujących różne epoki, kierunki i style w sztuce światowej. Prowadzi E. Stolarska.

 3. Madonna głogowska Łukasza Cranacha i „Święty Hieronim pokutujący” na tle malarstwa europejskiego XVI wieku. Prowadzi E. Stolarska.

etnologia

 1. Polska Wielkanoc wczoraj i dziś. Prezentacja polskich i regionalnych zwyczajów okresu Wielkiego Postu i Wielkanocy. Lekcja prowadzona okresowo przez czas Wielkiego Postu do przerwy świątecznej. Prowadzi A. Wawryszewicz.

konserwacja muzealna

 1. Obraz z przedstawieniem św. Hieronima pod lupą konserwatora. Wykład popularno-naukowy o konserwacji dzieł sztuki na przykładzie obrazu „Św. Hieronim pokutujący”. Prowadzi W. Korycka.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne
67-200 Głogów, ul. Brama Brzostowska 1
Tel. (76)8341081, fax (76)8333038

e-mail:muzeum@muzeum.glogow.pl

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-05-19
Data publikacji:2015-05-19
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:10906