Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Zapraszamy do zwiedzania

Po przerwie spowodowanej sytuacją epidemiczną Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie znowu otwarte jest dla publiczności. Ekspozycje można oglądać z zachowaniem obostrzeń wynikających z wytycznych Ministra Zdrowia oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do końca maja można zwiedzać dwie wystawy czasowe. Pierwsza z nich zatytułowana jest „Abyśmy wszyscy byli jedno. Bractwo Oblatów św. Brygidy – Dom Głogów” i poświęcona jest organizacji, której celem miała być czynna obrona Kościoła Katolickiego w okresie komunizmu. Na wystawę składają się plansze prezentujące działalność Oblatów. Uzupełniają ją pamiątki i fotografie ukazujące funkcjonowanie bractwa w Głogowie.

Drugą czasową wystawą, którą oglądać można tylko do końca maja, jest ekspozycja zatytułowana „Nasze najnowsze”. Prezentowane są na niej najciekawsze obiekty, które trafiły do muzealnych zbiorów w latach 2018-2019. Wśród nich na uwagę zasługuje srebrny krzyż, zdobiony półszlachetnymi kamieniami, który przed laty był prawdopodobnie zwieńczeniem kościelnej chorągwi w jednej z głogowskich świątyń. Odwiedzając tę ekspozycję, warto również zwrócić uwagę na zabytki archeologiczne, a zwłaszcza na piękną bransoletę łużycką.

W ubiegłym roku minęło 40 lat od odsłonięcia pomnika Dzieci Głogowskich. Zarówno pomnikowi, jak i idei jego budowy poświęcona jest kolejna wystawa czasowa, którą jeszcze przez pewien czas oglądać można w muzeum. Ekspozycja zatytułowana jest „Pomnik Dzieci Głogowskich. Idea – Budowa – Trwanie. 1979-2019”.

Odwiedzając stałą wystawę zatytułowaną „Pamięć głogowskich kamieni”, na którą składają się kamienne pamiątki po dawnym Głogowie, warto zwrócić uwagę na piękną, chrzcielnicę, która jako depozyt trafiła do muzeum z kościoła pod wezwaniem św. Klemensa w Głogowie. Na chrzcielnicy wyryta jest data 1572.

Zachęcamy także do zwiedzania pozostałych wystaw: ekspozycji prezentującej łódź dłubankę, którą wydobyto z Odry, wystawy „Ziemia Głogowska pełna archeologicznych tajemnic”, na której prezentowane są najciekawsze zabytki archeologiczne, odkryte przez muzealnych archeologów. Zabytki archeologiczne, ale nie tylko, obejrzeć można również na ekspozycji „Obrona Głogowa w 1109 roku”. Zainteresowanym nieco nowszą historią miasta polecamy natomiast wystawę „Głogowianie 1945”, ukazującą przełomowy czas w historii miasta.

Numizmatyczny zbiór głogowskiego muzeum jest jednym z największych w Polsce. Część tej kolekcji można oglądać na wystawie „Skarb z Głogowa”. Na ekspozycję składają się monety znalezione w 1987 roku na terenie ogrodów działkowych na osiedlu Piastów Śląskich w Głogowie. Skarb liczy sobie ponad 20 tysięcy monet. Większość z nich pochodzi z XII wieku. Najstarsze zostały wybite natomiast w wieku XI. Najciekawsze pokazane zostały na wystawie.

Zapraszamy do zwiedzania Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. Przypominamy jednocześnie o zachowaniu środków bezpieczeństwa, związanych z panującą epidemią oraz o bezwzględnym stosowaniu się do poleceń pracowników MAH.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2020-05-08 13:43przez:
Opublikowano:2020-05-08 00:00przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:1468

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.