Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Antepedium zostanie przebadane

Znane są wyniki piątego naboru wniosków o dostęp do infrastruktury badawczej MOLAB/FIXLAB PL oferowanej przez Polskie Konsorcjum dla Badań nad Dziedzictwem Kulturowym (European Research Initiative for Heritge Science: E-RIHS.pl). Do realizacji w 2021 roku zakwalifikowany został projekt „Analiza składu chemicznego warstw zapraw i folii pozłotniczych oraz monochromii antepedium z kościoła pw. św. Klemensa w Głogowie”.

Przedsięwzięcie realizowane będzie pod kierownictwem magister sztuki Weroniki Koryckiej, asystenta konserwatorskiego z Pracowni Konserwatorskiej Oddziału Archeologiczno-Numizmatycznego MAH w Głogowie. Koordynatorem ze strony konsorcjum i kierownikiem naukowym projektu będzie dr hab. Barbara Wagner z Uniwersytetu Warszawskiego.

Badania będą częściowo sponsorowane przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów NIMOZ. - Bardzo cieszymy się z możliwości współpracy z Konsorcjum przy tym projekcie. Jego rezultaty pozwolą na lepsze poznanie budowy technicznej zabytku oraz pomogą przy jego datowaniu – informuje Weronika Korycka.

Bogato zdobione antepedium jest jednym z nielicznie zachowanych zabytków wyposażenia sakralnego dawnego Głogowa w zbiorach naszego muzeum. Stanowiło ono snycersko i pozłotniczo opracowaną dekoracyjną zasłonę mensy ołtarza pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z kościoła klasztornego pw. św. Klemensa w Głogowie.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2020-12-20 12:27przez:
Opublikowano:2020-12-20 00:00przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:1098

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.